Uroczystość nadania szkole imienia Aleksandra Ładosia

„…Bo kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.”

22 maja 2019 r. w Polskiej Szkole w Bernie odbyła się szczególna uroczystość – taka, która zdarza się w historii szkoły tylko raz: nadanie szkole imienia patrona i pierwsze wprowadzenie sztandaru. Sztandar to znak wspólnoty, łączy tych, którzy chcą urzeczywistniać te same wartości. Nowy sztandar naszej szkoły ma za zadanie również przypominać nam, że nawet w najstraszniejszych czasach można i trzeba pozostać człowiekiem. Tym kierował się w swojej działalności nasz patron – Aleksander Ładoś.
Długo przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia. „Mocno wierzyć w to, ze możemy osiągnąć w życiu wszystko, czego tylko zapragniemy” – uroczyście ślubowali uczniowie.

„To piękna sprawa, że postanowiliście uhonorować w ten sposób wybitnego dyplomatę zapomnianego przez historię. Jestem przekonany, że Jego nieustępliwość i przekraczanie wszelkich granic, gdy chodzilo o ratowanie ludzkiego życia, to dobry wzór dla młodzieży” – napisał do nas w liście gratulacyjnym pan Sebastian Ładoś, krewny naszego patrona. Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, pani Anna Radecka, napisała: „Wierzę, że postać Aleksandra Ładosia stanie się powodem do dumy i przyczyni do upowszechnienia wiedzy o wybitnych Polakach.”

Uczniowie naszej szkoły i ich rodzice dowiedzieli się, kim był Aleksander Ładoś i jak próbował przeciwstawiać się okrucieństwu czasów, w których przyszło mu żyć. „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” – głosi Talmud, święta księga judaizmu. Uczniowie klasy V przedstawili wszystkim opowieść o Narodzie, który nigdzie na ziemi nie miał swojego miejsca i który 1000 lat temu osiadł również w Polsce. Kim byli członkowie Narodu i czym narazili się nazistom tak bardzo, że postanowili wymordować cały Naród? Kim są Żydzi i dlaczego nie ma już żydowskich miasteczek w Polsce? Jak uratować kilka tysięcy ludzi od śmierci w okupowanej przez Niemców Europie, gdy pracuje się z dala od piekła wojny, w neutralnej Szwajcarii? Opowieść o Narodzie, Zagładzie i Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem życia próbowali ratować Żydów, zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Ola i Hania z kl. V zaprezentowaly fragmenty pamiętników Anny Frank i Rutki Laskier, całość uzupełniona była archiwalnymi zdjęciami, oprawę multimedialną uroczystości przygotował Tomek z kl. VII. Na skrzypcach zagrały Marysia i Helena wraz z panią Katarzyną Seremak. Nasz gość specjalny, ocalony z Zagłady pan Bronisław Erlich, nie próbował nawet ukrywać wzruszenia. To była piękna uroczystość i ważny dzień w życiu naszej szkoły.

Każdy człowiek ma prawo do życia, niezależnie od tego, skąd pochodzi, jaki ma kolor skóry i w jakiego boga wierzy. Nie ma narodów lepszych i gorszych, są LUDZIE. Ważne, żebysmy i dzisiaj wszyscy o tym pamiętali.

O Aleksandrze Ładosiu, ambasadorze urzędującym w Bernie prawie 80 lat temu, opowiedział nam również obecny ambasador RP, pan Jakub Kumoch. Nasz nowy sztandar został ufundowany przez Ambasadę RP, za co cała społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania.
Sztandar jest symbolem łączącym byłych, obecnych i przyszłych uczniów naszej szkoły. Będzie nam towarzyszył w najważniejszych momentach. Z nim będziemy rozpoczynać i kończyć rok szkolny. Na pewno posłuży jeszcze wielu pokoleniom uczniów!

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej uroczystości.