Tak wzruszającego koncertu chyba jeszcze w naszej szkole nie było! 15 listopada świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości i z tej okazji nasi uczniowie przygotowali koncert pieśni i piosenek patriotycznych oraz wykonali plakaty nawiązujące tematyką do 11 listopada. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Pani Ambasador RP Iwona Kozłowska z mężem, Pan Konsul RP Marek Głuszko oraz Attaché Obrony płk Mariusz Soliwodzki.
Po przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Sylwię Truszczyńską piękne przemówienie wygłosił nasz gość honorowy – Pani Ambasador Iwona Kozłowska. Nie obyło się bez miłych niespodzianek – Pani Dyrektor otrzymała od Pani Ambasador pamiątkową statuetkę za zasługi na rzecz Polonii w Szwajcarii, w szczególności za wielkie zaangażowanie w pracę dydaktyczną w Szkole Polskiej w Bernie.
Po części oficjalnej nasi uczniowie zaprezentowali przepiękne polskie pieśni i piosenki. Jako pierwsze na scenę wyszły przedszkolaki, które zaśpiewały piosenkę „11 Listopada”. Po nich uczniowie klas 1 i 2 zaprezentowały dwie piękne pieśni patriotyczne „Przybyli ułani” oraz „O mój rozmarynie”. Następnie klasa 3 wykonała utwory „Białe róże” oraz „Taki kraj”. Z kolei uczniowie klas 4-8 i liceum zaśpiewali dwie pieśni żołnierskie „My, pierwsza brygada” oraz „Serce w plecaku”.
Na koniec nasz akompaniator – Pan Tomasz Domański zagrał wzruszającą pieśń patriotyczną „Czerwone maki na Monte Cassino” oraz jeden z polonezów Fryderyka Szopena.
Te przepiękne występy tak wzruszyły naszych gości, że na zakończenie Pani Ambasador spontanicznie podziękowała wszystkim wykonawcom za wspaniałe pieśni i piosenki, a Radzie Pedagogicznej za trud włożony w przygotowania uroczystości. Po akademii Rada Rodziców przygotowała słodki poczęstunek.
W ramach obchodów Święta Niepodległości dzięki uprzejmości Ambasady RP można było też obejrzeć wystawę „Znani nieznani. Polacy światu”, na której zaprezentowane zostały dokonania 44 wybitnych Polaków, sławnych, docenianych i podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub prawie zapomnianych w Polsce. Poza krajem Polacy ci, wykorzystując swoje talenty i umiejętności, pracowali jako inżynierowie, lekarze, architekci, byli badaczami, odkrywcami, naukowcami i wynalazcami. Tam, gdzie działali, stawali się znani i poważani. Wystawa wchodzi w skład cyklu przedsięwzięć realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk, a jedną z autorek jej koncepcji naukowej jest Pani Ambasador Iwona Kozłowska.