O polskim wojsku i dyplomacji

W środę 15 maja uczniowie klas 4-8 oraz liceum mieli okazję spotkać się z wyjątkowym gościem – Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Szwajcarii płk. Mariuszem Soliwodzkim.

Pan pułkownik opowiedział uczniom, kim jest attaché obrony, co należy do jego obowiązków oraz jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc objąć takie stanowisko. Dowiedzieliśmy się także, jakie działania pan pułkownik podejmuje na terenie Szwajcarii oraz jak wygląda współpraca polskich i szwajcarskich żołnierzy. Nie zabrakło także informacji na temat polskiego wojska. Uczniowie usłyszeli, jak wygląda jego struktura, jakim uzbrojeniem dysponuje, co należy do jego zadań oraz w jaki sposób można zostać żołnierzem zawodowym. Pan pułkownik wytłumaczył również, na czym polega system obronny Polski i jakie elementy się na niego składają.

Młodzież miała bardzo dużo pytań do naszego gościa m.in ilu attaché obrony i w jakich krajach posiada Polska, dlaczego nie mamy polskiego attaché w Rosji, czy kobieta też może zostać attaché obrony, ile zarabia się na takim stanowisku, czy mieszkając w Szwajcarii, można zgłosić się do polskiej armii itp.

Na zakończenie uczniowie otrzymali od pana pułkownika drobne prezenty, a Rada Rodziców w podziękowaniu za odwiedziny ufundowała dla pułk. Soliwodzkiego słodki upominek.

To było nasze pierwsze spotkanie z panem pułkownikiem, ale z pewnością nie ostatnie.