Dzień kaszubski

19 marca przypada Dzień Jedności Kaszubów – święto upamiętniające pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli Grzegorza IX. Z tej okazji Pani Anna Staryków, pracownik naszej szkoły i rodowita Kaszubka, przygotowała dla dzieci warsztaty oraz wystawę poświęconą kulturze kaszubskiej. Patronat nad wydarzeniem objęło Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Dzieci dowiedziały się, dlaczego 19 marca jest ważnym dniem dla Kaszubów, ponieważ właśnie tego dnia 1238 roku papież zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”. Była to prawdopodobnie pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach. Uczniowie poznali cechy języka kaszubskiego oraz ciekawostki na temat tego regionu Polski. Mogli też podziwiać m.in. tradycjne kaszubskie stroje, książki w języku kaszubskim, pięknie haftowane serwety oraz porcelanę.

Nie zabrakło także nauki tradycyjnej kaszubskiej piosenki Kaszubskie nuty (Kaszëbsczé nótë, inne nazwy: Alfabet kaszubski, Abecadło kaszubskie). Pieśń jest wyliczanką, a nieodzowna do jej wykonania jest plansza z rysunkami – równolegle do śpiewanego tekstu jedna osoba wskazuje odpowiedni obrazek na pięciolinii (stąd jedna z używanych nazw: kaszubskie nuty). Śpiewane są kolejno trzy pięciolinie, a po dojściu do końca każdej z nich powraca się w odwrotnej kolejności do początku (w ten sposób z każdą kolejną zwrotką tekst piosenki wydłuża się).

Na koniec dzieci skosztowały tradycyjnego kaszubskiego ciasta drożdżowego z truskawkami oraz dowiedziały się, że truskawka kaszubska, czyli kaszëbskô malëna to produkt regionalny doceniany w całej Europie.

Dziękujemy Pani Annie Staryków za tę cenną lekcję geografii oraz historii, która wykorzystała materiały przygotowane przez Kaszubski Uniwersytet Ludowy i Fundację Aby chciało Się Chcieć.